Bu Sayıda: “İlkesizleşme Üzerine”

Parti değiştiren siyasetçilere, ayrıldığı partinin taraftarlarından çok sert tepkiler gelir. Sanırsınız ki kendileri çok ilkeli ama o ayrılan kişi ilkesiz.

En çok da kokuşmuş siyasetçilerden böyle kişiler çıkar.

Bu kadar yıldır, Meclistesiniz biraz da başkaları bu göreve gelsin dendiğinde, dünyanın en bulunmaz nimetine dönüşürler.

EGO insana neler yaptırmaz ki?  İlkeli insanlar kenara çekilir. İlkesizler öne çıkar. Sade biz de değil, tüm dünyada ilkesizlerin yönetime gelmesi, servet sınıfının iktidarları kullanmasını kolaylaştırır.

lkesi sadece TEPKİDEN oluşanlar da bir işe yaramaz.

Kitle partileri İLKESİZ olmak zorundadır. Kitle partileri içinde her görüşten taraftarlar olduğu için, liderleri popülizm yapmak durumundadır. Sağ veya sol popülizm, fark etmez.

Popülizm, servet sınıfını en çok işine gelen bir yapılanmadır.  Her hali karda sermaye önceliklidir. Halk sonradan hesaba dahil olur.

Tüm dünyaya ilkelerini kabul ettiren Batıda bu kokuşmuşluğu daha net görüyoruz. İnsan hakları, demokrasi gibi değerler artık oralarda da yok.

İlkesizleşme, pragmatizm, yani egonun tatmini ülkeleri yönetilemez hale getirdi. Bu ne ülkemiz için ne de dünya için umutlu olmaya elverişli, bir tek büyük savaşların dönüştürücülüğünden başka bir şey görünmüyor.

Diyeceksiniz ki, sizin öneriniz de çok insanın telef olması anlamına geliyor.

Evet toplumların düzlüğe çıkması, böyle mümkün oluyor.

1953 yılında ölen Rus bilim insanı Kontratief, toplumların yüz yıllık periyotlarda hep bu noktaya geldiğini tarih araştırmalarından çıkarmış.

Seçime gidiyoruz.

Seçimlere ilkesiz parti ve ilkesiz halkımızla gideceğiz. Ne çıkarsa bahtımıza denecek bir durum yok.

Sıkıntılar artarak devam edecek.

Kabahatin büyüğü de bizim egomuzdur. Egomuzu eğitmeden, ilkesizliği ilkeler ile değiştirmeden, varılacak yer, bir felaketten bir başka felakettir.

İlkenin varlığı bir planın, programın varlığını ifade eder. Toplumları planlar, programlar düzlüğe çıkarır. Bu da sabır ve fedakârlık ister, kavga ister, irade ister.

O da çok kolay değildir, ama insanlık için kolay yaşam yoktur.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir