Türkiye’nin içinde bulunduğu durum

Bilim ve Sosyalizm:

Türkiye’nin içinde bulunduğu durumu nasıl tahlil ediyorsunuz? Mevcut sistem içinde yaşadığımız krizden çıkış mümkün mü?

2023 yılında yapılacak seçimlerde Cumhur ve Millet ittifakları ile HDP dışında bir üçüncü ittifak oluşturulabilir mi?

Bu ittifak içinde kimler yer alabilir?

Bu ittifakın programı sizce neleri içermelidir?

Suay KARAMAN:

Türkiye’nin içinde bulunduğu durum. Mevcut sistem içinde yaşadığımız krizden çıkış mümkün mü?

2020 yılında başlayan koronavirüs salgını tüm hızıyla devam ederken, siyasi iktidarın aldığı önlemlerin yetersizliği görülmektedir. Salgının da etkisiyle ekonomi iyice dibe vurmuştur. Birçok fabrika ve işyerleri kapanmış; işsizlik, açlık, yoksulluk büyük boyutlara ulaşmıştır. Yaklaşık onbeş milyon yurttaşımız yoksulluk sınırının altında yaşamak zorunda bırakılmıştır. Tarım ve hayvancılık bitirilmiş, sanayi durma noktasına gelmiştir. Laik ve demokratik eğitim yerine dinsel eğitime geçilmiştir. Demokratik ve laik hukuk devleti olmaktan çıkılarak, ülkemiz dini hükümlerle yönetilmeye başlanmıştır. Siyasallaşan yargı, hukuku ortadan kaldırmıştır. Kirli siyasetin bütün pislikleri ve yolsuzlukları ortaya saçılmaktadır. Yıllardır Ege Denizi’ndeki adalarımız Yunanistan’ın işgali altındadır ama ne siyasi iktidardan, ne de muhalefetten ses yoktur. Bunların yanında 2020 yılının son aylarında Türk Lirası’na değer yitirtilmesiyle, yine büyük vurgunlar yapılmıştır. Buharlaşan 128 milyar doların yanına, döviz vurgununda uçurulan 7 milyar dolar daha eklenmiştir. Bu düzenle zengin daha zenginleşirken, yoksullar iyice yoksullaştırılmıştır. Türk Lirası bir yıl içinde yaklaşık %100 oranında değer yitirmiştir. Dış borcumuz 448 milyar doları aşmıştır. Ekonomik dengeler bozulmuş, enflasyon yükselmiş halk sürekli yapılan zamlarla ezilmektedir. 2021 yılında yapılan çılgın ötesi zamlarla yaşam çok zor şartlara getirilmiştir.

Mevcut sistem içinde, liberal ekonomik düzenle bu krizlerden çıkmak olanaksızdır. Üretim yapmadan bu ekonomik kriz aşılamaz. Bu ekonomik krizden çıkmanın yolu kamuculuktur, altı oktur. Bunun yanında siyasi olarak da büyük sıkıntılar yaşanmaktadır. Atatürk ilke ve devrimleri ışığında, tam bağımsızlık ve emperyalizm karşıtlığında birleşerek, örgütlü mücadele yapmanın zamanı gelmiştir.

2023 yılında yapılacak seçimlerinde Cumhur ve Millet ittifakları ile HDP dışında bir üçüncü ittifak oluşturulabilir mi?

Üçüncü ittifak oluşturulabilir ama etkinliği olabilir mi, işte bu konuda kuşkuluyum. Aslında Atatürk ilke ve devrimlerine dayanan gerçek bir üçüncü ittifak gereklidir. Ancak algı yönetimi sayesinde üçüncü bir ittifakın başarı şansını yeterli görmüyorum en azından bugünler için.

Bu ittifak içinde kimler yer alabilir?

Eğer böyle bir ittifak olacaksa Atatürk ilke ve devrimlerini özümseyen, tam bağımsızlık ve emperyalizm karşıtlığında birleşenlerin yer alması gerekir. Zaten diğer iki ittifak da farklı proje olduğu için, böyle bir ittifakın ses getirmesi gerekir. Ama bu ittifakın içinde CHP’nin de yer alması sağlanmalıdır. Çünkü CHP, ülkemizin kuruluşuna öncülük eden bir partidir, eşsiz liderimiz Atatürk ile emperyalizmi dize getirmiş ve yepyeni bir devlet kurulmasını sağlamıştır. Günümüzde her türlü yalpalamasına karşın, toplumun büyük çoğunluğu CHP’yi Atatürk’ün partisi olarak görmektedir. Ancak bugünkü CHP yönetiminin böyle bir ittifakta yer alacağını hiç sanmıyorum. CHP gibi büyük bir kitle partisi olmazsa, böyle bir ittifakın başarı şansının çok düşük olacağını düşünüyorum.

Bu ittifakın programı sizce neleri içermelidir?

Böyle bir ittifak yukarıda söylediğim gibi Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı, tam bağımsızlık ve emperyalizm karşıtlığını özümsemiş olmalıdır. Böyle bir ittifakın programında kamucu ve halkçı politikalar üretmek, sosyal devleti yeniden yapılandırmak, planlı üretime geçmek, laik ve bilimsel eğitime olanak sağlamak, kültür ve sanata yer vermek, doğal güzellikleri ve çevreyi korumak da yer almalıdır. Kısaca çözümün anahtarı halkçılıktır, devletçiliktir, planlamadır, üretimdir, karma ekonomidir ve denk bütçedir.

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir